2010 m. spalio 27 d., trečiadienis

IV dalis. Kelionės po Amerikos „laukinius“ Vakarus įspūdžiai

JAV. Carlsbad urvuoseGigantiškų saguaro kaktusų miškas



Atsisveikinę su Didžiuoju kanjonu, vykstame Arizonos valstijos sostinės Phoenix link. Artėjant prie didmiesčio, pilkas gamtovaizdis pasipildo didžiuliais stulpus primenančiais saguaro kaktusais. Užtrunkame ilgai, kol pravažiuojame į dykumas išsiplėtusį Phoenix. Pakelės poilsio aikštelėse užrašai perspėja, kad reikia būti atidiems ir saugotis skorpionų ir gyvačių. Šiandien turime pasiekti milijoninį Tucson miestą, šalia kurio yra mišku vadinamas saguaro kaktusų parkas ir Sabino kanjonas, įsiterpęs tarp Santa Catalina kalnų. Oras temperatūra siekia 40 laipsnių karščio.



Saguaro nacionalinis parkas – pusdykumė, kurioje tarp kitų rūšių kaktusų auga ir gigantiškieji saguaro (jie gali išaugti iki 10 metrų aukščio). Tucson didmiestis šį parką dalija į dvi dalis, viena nutolus nuo miesto rytų link beveik 32 kilometrus, o kita – tęsiasi į vakarus beveik 24 kilometrus. Vaikštant po šį mišką, stebina viskas, ką matai apink. Keista, kaip tie gigantiški kaktusai išsilaiko ant laibo koto arba, kaip paukščiai sugeba iškirsti jo kietame kamiene skyles savo lizdams. Prasideda pats saguaro kaktusų žydėjimo metas: stiebų ir šakų viršūnes puošia ramunes primenantys balti žiedai. Kaktusai, akotijos ir kiti dygliakrūmiai taip pat aplipę žiedais. Žemė – žvyro ir akmens mišinys su daugybe landų. Gyvatės, driežai, prerijų šunys, net ir bitės turi savo urvus žemėje. Ko gero, tai vienintelis pasirinkimas, kad galėtum apsisaugoti nuo svilinančios saulės ir nedraugiškų kitų gyvių šioje dygliuotoje aplinkoje. Po kojomis daug visiškai juodo akmens luitų, panašių į išlydytą metalą.



Keliaujame apžiūrėti Arizona – Sonora dykumos muziejų su jame esančiais zoologijos ir botanikos sodais. Į muziejų įeiname kartu su klegančiais vaikais. Mokytojai čia jiems praveda gyvosios gamtos pamokas. Automobilių stovėjimo aikštelėje - daug mokyklinių autobusų. Muziejuje parodyta, kaip formavosi žemė, kokius spalvotus kristalus slepia savy šiose vietose randami akmenys, įrengti terariumai ropliams, kurių įvairovė čia tikrai didelė. Iš apžvalgos aikštelės galima pamatyti saguaro kaktusų mišką iš viršaus. Pumas, vilkus, laukines kates nuo žmonių skiria gilūs grioviai. Nustebino prerijų šunys. Tupintys ant kalniuko gyvūnai moka sustingti ir tapti panašiais į statulėles, kurios netikėtai ima ir sujuda. Vaikštant muziejaus teritorija svarbu nenukrypti nuo keliuko, antraip atsidursi nedraugiškoje dygliuotoje aplinkoje.



Visą kelionę sumaniusio ir planuojančio Antano draugė Catryn šiandien sutiko pabūti mūsų gide, žvalgantis po Tucson miestą. Ji net neįsivaizduoja gražesnės nei čia žemės ir vis primena mums, kad Arizonoje nuostabios gamtos apsuptyje gyvena nuostabūs žmonės. Trumpai pasisvečiuojame erdviuose Catryn namuose, kuriuose pačios šeimininkės rankomis išklota plytelėmis terasa, suformuoti originalūs emale inkrustuoti akmeniniai suoliukai. Yra ką apžiūrėti vidiniame ir jį juosiančiame išoriniame kiemuose – sodeliuose, kuriose keletą augančių vaismedžių papildo laukinė augmenija. Apskritai, Amerikoje garbinama laukinė gamta. Čia ji kruopščiai saugoma, stengiantis išlaikyti ją pirmapradžiame pavidale, o švenčių metu rengiamos savotiškos pamokėlės vaikams ir suaugusiems apie darną tarp žmogaus ir gamtos. Žmonės apie ir savo namus stengiasi sukurti aplinką, primenančią natūralų mišką. Catryn šiandien dar ketina mums parodyti Sabino kanjoną Santa Catalina kalnuose ir Tucson senamiestį. Sabino kanjonas – didžiulis tarpeklis tarp kalnų. Mes atvirame autobusiuke važiuojame kanjono dugnu einančiu keliu, įrėmintu kalnais, nuo kurių tarytum žengia žemyn saguaro kaktusai. Kartais jie primena žmogų, iškeltomis rankomis žvelgiantį į dangų. Palei kelią čiurlena žalumoje skendintis sraunusis Sabino upelis.



Tucsone, kaip ir dažname kitame Amerikos mieste, yra pirmųjų čia atvykusių gyventojų įkurtas miestelis, su to meto stiliaus namais, gatvėse stovinčiais drobe dengtais vežimais ir karietomis, veikiančomis parduotuvėlėmis. Galima apžiūrėti tokius senus laikus menančius eksponatus, kaip aukso ieškotojų įranga, prekių sandėliai, salūnas, kalėjimas su šerifo ir nusikaltėlio manekenais viduje. Keliaujant po Teksasą, teko matyti muziejų, su atkurta to laikmečio buitimi ir vykstančiais tam laikmečiui būdingais darbais.



Sakramento kalnuose pasislėpęs Ruidoso



Šiandien tikimės pasiekti paslaptingąjį Ruidoso miestą. Pilnas stačių kilimų ir nusileidimų kelias raitosi kalnais, darydamas staigius vingius. Įvažiavus į New Mexico valstiją, jis tampa tiesus it styga, pakelėje - aplipę pūkuotais apvaliais žiedukais krūmokšniai. Nusileidus nuo kalnų, išvydome geltonos žolės kuokštais ir jukomis pasipuošusias prerijas. Važiuojame pro Alamogordo miestą, nusitęsusį palei Sacramento kalnus. Šios vietos mena nuožmius Amerikos armijos ir Apačių mūšius. Darosi nejauku žinant, kad čia, Tularosa baseine, 1945 metais buvo išbandyta pirmoji atominė bomba. Dabar Alamogordo garsina rudeninės karšto oro balionų fiestos. Pakelės užrašai skelbia, kad važiuojame per Mescalero Apaches žemę. Aplink – pušų, eglių ir pievų žalumoje paskendę Sacramento kalnai su iš tolo šviečiančia snieguota Sierra Blanca viršūne. Už Mescalero Apaches centrinio vienaaukščių pailgų namų miestelio, neužilgo įvažiuojame į Ruidoso miestą, radusį sau vietą dviejuose Sacramento kalnų tarpekliuose. Tai New Mexico valstijai būdingos architektūros prie žemės prigludęs kurortinis miestas, kalnų slidininkų rojus. Čia daug kas orientuota į turizmą: mieste daug viešbučių, kazino, golfo laukų, antikvarinių ir kitų parduotuvėlių, siūlančių indėnų rankų darbo suvenyrus. Užrašai primena, kad šiose vietose 19 amžiuje su savo gauja siautėjo plėšikas Vaikis Bilis. Stebina namai, pastatyti pačiose kalnų viršūnėse. Neatsispiriame pagundai užvažiuoti į vieną iš Sacramento viršukalnių – Monjeau Peak, esančią 3200 metrų aukštyje. Važiavimas į kalną ne itin paprastas: ypač neramu pasidarydavo, kai reikėdavo prasilenkti su priešpriešiais atvažiuojančia mašina. Na, bet viskas baigėsi laimingai, nuo stataus šlaito nenuslydome ir viršūnę pasiekėme. Ir tikrai ne veltui stengėmės – vaizdai, kuriuos pamatėme, sunkiai nusakomi žodžiais: vienoje pusėje matai akimis neaprėpiamus kalnuotos žemės tolius, kitoje - snieguotas kalnų viršūnes. Nusileidimas žemyn ne ką lengvesnis. Kartais belieka pasikliauti likimu ir galvoti, kad viskas turi baigtis laimingai.



Carlsbad Caverns nacionalinis parkas



Iš Ruidoso išvažiuojam anksti ryte Carlsbad miesto, garsėjančio netoli jo esančiais milžiniškais urvais (Carlsbad Caverns nacionalinis parkas) link. Kelias eina per Roswell miestą, išgarsėjusį neva kažkada prie jo nukritusiu ateivių iš kitų planetų erdvėlaiviu. Net ir miesto žibintai turi žalios spalvos žmogelių su didelėmis akiduobėmis figūras. Įdomus šalia Roswell esantis Bitter ežeras, pro kurį prateka ilgiausia New Mexico upė Pecos. Šis ežeras yra mėgstama paukščių žiemojimo vieta. Čia suskrenda daugybė ančių, žąsų, gervių. Nustebino juodaplunksnių lenktais žemyn snapais gervių būrelis.



Amerikos pakelėse daug žmonių saugumui skirtų užrašų, tokių kaip: “Lenk saugiai”, “Sumažink greitį”, “Naudok mažesnį bėgį”, “Pasidalink keliu”, “Atsargiai – vanduo ant kelio”, “Šiukšlinti -nusikaltimas”, “Stiprūs skersvėjai”, “Kairė juosta – tik lenkimui” ir daugybė kitų. O informacija, kokiu maksimaliu greičiu galima važiuoti, išdėstyta atitinkamais intervalais palei visą kelią. Carlsbad miestą pasiekiame vėlai vakare.



Ryte keliaujame į Guadalupe kalnus, kuriuose yra įėjimas į Carlsbad urvus. Kelias vingiuoja pačiu tarpeklio pakraščiu. Plokštikalnės viršuje – kaimelis turistams. Pažvelgus nuo kalnų žemyn, matosi bekraštė Chihuahuan dykuma. Liftu nusileidžiame į 250 metrų gylį. Čia atsiveria paslaptimi dvelkiantis ir mistiškai atrodantis upeliukų, uolų, stalaktitų, stalagnatų požeminis pasaulis. Norint pereiti visą ratą sukančiu keliu, sugaištum 3,5 valandos. Vien didžioji salė yra 1219 metrų ilgio ir 191,5 metrų pločio požeminė erdvė. Einant palei kelią matosi kvapą gniaužiančios ir iki šiol dar ne visos ištirtos kiaurymės, duobės, kurių gylis siekia 40 ir daugiau metrų.



Įdomu, mažesniuose maždaug 60 metrų gylio urvuose gyvena meksikietiškų laisvauodegių šikšnosparnių rūšies kolonija, kuri kiekvieną vakarą išskrenda į naktinę medžioklę. Tas išskridimas užtrunka kelias minutes ir primena dangų užtemdžiusį viesulą. Šikšnosparniai čia gyvena nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, nes žiemoti jie išskrenda į Meksiką. Šiandien paskutinė diena kelyje. Iki namų Welfare beliko 480 kilometrų. Pasiekę namus, patikriname spidometro parodymus - iš viso nuvažiavome 6880 kilometrų. Tolimesniuose planuose – pamatyti Teksaso šiaurėje esantį Palo Duro kanjoną ir Brazos upės pelkynus prie Houston. Sako, kad ten veisiasi aligatoriai!



Nijolė Daujotienė

2010 m. spalio 19 d., antradienis

Italijos kalnų kurortų gidas

Slidinėjimas ItalijojeSlidinėjimas Italijoje tikriausiai yra viena privalomų patirčių šioje šalyje. Veidą šildanti saulė, švelnaus skonio makaronų patiekalai, viliojantys net ir pačius atkakliausius slidininkus, šviežia kava, sumaišyta su viskiu, kiaušinių likeriu ir grietinėle, sukuriantys nepaprastą skonį – viso to užtenka, kad niekur nenorėtumėte keltis nuo patogaus krėslo saulėtoje terasoje, žvelgiančioje į nuostabų kalnų gamtovaizdį. Tvarkingos ir slidininkais neperpildytos Italijos slidinėjimo trasos laukia tų, kuriems priimtinas itališkas požiūris į slidinėjimą :)



Dauguma Italijos kalnų kurortų yra susitelkę Šiaurės Rytuose (Dolomitų kalnai) ir Šiaurės Vakaruose (Montblankas ir Monte Rosa). Dėl to, kad dauguma jų yra šalia pasienio, „klimatas“ juose gana internacionalus. Be to, tokiuose kurortuose kaip Cervinia, Courmayeur ir La Thuile publika yra dar spalvingesnė ir įvairesnė, kadangi šie slidinėjimo regionai driekiasi per kelias šalis. Dauguma Italijos kurortų yra sujungti keltuvais tam, kad būtų sukurtos erdvios slidinėjimo zonos, tokios kaip Dolomiti SuperSki, sudaryta iš 4575 km trasų. Slidinėjimas, kaip ir patys kurortai, smarkiai skiriasi – nuo kerinčio Cortina d’Ampezzo iki mieguisto mažojo Alagna ir tikro rojaus šeimai Plan de Corones.



Cortina D'Ampezzo, ItalijaPrabanga: CORTINA D’AMPEZZO

Nors Cortina turi apie 550 km. nusileidimo trasų, apsigautumėte manydami, kad šis miestelis yra paprasčiausiai prabangus atostogų kurortas, apsuptas neapsakomo grožio kalnų. Dauguma Italijos lankytojų pirmenybę teikia ne klajonėms po snieguotus kalnų šlaitus, o valgymui, gėrimui ir apsipirkinėjimams su draugais ir šeimomis, svarstydami, kurie kailiniai dailiau atrodys puošiantis vakaro pasivaikščiojimui. Todėl tai iš dalies pateisina kiek pasenusius keltuvus ir ne itin patikimus skibusus. Kita vertus, visa tai užtikrina ramybę kalnuose tiems, kurie čia iš tikrųjų atvyko slidinėti.

Cortina turi senoviško žavesio. Pagrindinėje gatvėje galėsite vaikštinėti po dizainerių parduotuves ir antikvariatus, après-ski metu mėgausitės kava ir pyragaičiais, o net ir pačiuose pigiausiuose restoranuose ragausite puikaus maisto jaukioje aplinkoje. Naktinis gyvenimas pasižymi prabanga, matoma tiek žvakėmis apšviestose vyninėse, tiek naktiniuose klubuose.



Alta Badia, ItalijaGražus gamtovaizdis: ALTA BADIA

Alta Badia apima penkis Dolomituose esančius kaimelius: Corvara, Colfosco, San Cassiano, La Villa ir Pedraces. Corvara ir Colfosco yra didžiausi ir patogiausiai pasiekiami slidininkams; tuo tarpu kiti trys – maži. Kaimeliuose siūlomi įmantrūs, prabangūs viešbučiai ir ne mažiau nei trijų žvaigždučių restoranai.

Kad ir kaip būtų, vienas didžiausių Alta Badia privalumų – aplinkos grožis. Alta Badia priklauso Sella Ronda slidinėjimo regionui, sudarančiam didelį žiedą aplink Sella Masif kalną bei nedidele dalimi priklauso ir Dolomiti Skirama regionui. Patyrę slidininkai Sella Ronda ratą įveikia per dieną, sukardami apie 42 km kalvotų trasų ir grožėdamiesi Sella Masif spalvų kaita – nuo šviesiai rožinės iki šiltos abrikosų.



Madonna Di Campiglio, ItalijaGyvenimas be rūpesčių: MADONNA DI CAMPIGLIO

Trokštantiems pajusti tikrą poilsio ir slidinėjimo Italijoje skonį, vertėtų vykti į Madonna di Campiglio. Patrauklus, judrus miestelis įsikūręs aukštame, medžiais apaugusiame slėnyje ir turi pakankamai didelį slidinėjimo regioną, kurį sudaro 4 slidinėjimo zonos iš 150 km trasų. Italai mėgsta atrodyti gražiai net ir stovėdami ant slidžių, o Madonna di Campiglio nuožulnūs šlaitai, nepriekaištingai įrengtos ir sutvarkytos trasos kaip tik visa tai leidžia. Vietiniai gyventojai mėgaujasi poilsiu švelnioje saulutėje, todėl dažnai būna mieste, vaikštinėja po parduotuves ir taip atlaisvina kalnų šlaitus slidininkams.

Dėka to, jog Madonna di Campiglio labai mėgstamas ir pačių italų, atvykstančių čia per šventes ir atostogas, miestelis pasižymi smagiu gyvumu. Sekmadienio rytais daugiau žmonių galima pamatyti siurbčiojančius kavą kavinėse nei trasose, iš kur vėliau eina užkandžiauti ar pietauti bei kitaip laiką leisti patraukliose kavinukėse ar baruose.



Monterosa Ski, ItalijaPaslaptingumas: MONTEROSA SKI

Monterosa Ski gali būti lyginamas su Trois Vallées Prancūzijoje, nes jis taip pat yra pakankamai didelis ir jungia tris slėnius bei pagrindinius kaimelius: Champoluc, Gressoney and Alagna. Bet, kitaip nei Trois Vallées, Monterosa Ski nėra labai populiarus, todėl jo ilgos, plačios slidinėjimo trasos nėra apkrautos turistais kaip kitur.

4000 m aukščio įspūdingas kalnas, kurio vardu ir pavadintas kurortas, yra sudarytas iš trijų viršūnių. Uolų masyvas leidžia slidininkams džiaugtis plačiomis, ilgomis trasomis, kurių ilgis siekia apie 76 km, tačiau mėgstantiems iššūkius didžiausią įspūdį palieka laukinės gamtos suformuoti šlaitai. Ramus Alagna kaimelis pamėgtas patyrusių slidininkų, kurie ieško ekstremalių potyrių, kuriuos suteikia leidimasis beveik nepaliestais šlaitais. Tuo tarpu Champoluc ir Gressoney labiau tinka poilsiautojams su šeimomis ir romantikams, norintiems nuožulnių nuokalnių, nebrangaus apgyvendinimo ir autentiško kalnų kaimelio žavesio.



Courmayer, ItalijaGurmanams: COURMAYEUR

Tikriausiai Courmayeur yra daugiau restoranų nei keltuvų. Neretai slidininkai iš netoliese esančio Chamonix kurorto specialiai atvyksta papietauti į Courmayeur restoranus. Šis kurortas – stilingas, ganėtinai prabangus restoranų ir barų centras.

Slidinėjimo atžvilgiu Courmayeur labiau pritaikytas pradedantiesiems ar šiek tiek pramokusiems. Trasų nėra daug, todėl rekomenduojama čia planuoti slidinėjimą kelioms dienoms, kadangi tikėtina, jog atvykę ilgesniam laikotarpiui pradėsite nuobodžiauti.

Galintiems sau leisti prabangą, siūloma išbandyti slidinėjimą specialiai neparuoštomis trasomis arba leidimąsi šlaitais tik nuo sraigtasparniu pasiekiamų viršūnių.



Livigno, ItalijaPramogos: LIVIGNO

Šis kurortas garsėja tiek puikiomis trasomis, tiek ir gausybe pramogų. Kurorte galima slidinėti daugiau nei 100 km ilgio trasomis ir puikiai leisti laiką daugybėje barų, klubų, restoranų, diskotekų už prieinamas kainas, nes Livigno yra bemuitė zona. Tai vienas pigiausių Alpių kurortų.

Kartą per savaitę mokyklų instruktoriai rengia pasirodymą ant naktinės trasos. Ant užšalusio ežero galima pasivažinėti nuomotais automobiliais ir sniego motociklais, yra rogučių trasa ir pačiūžų arena.

Iš Livigno važinėja ski autobusai į romėnų laikų miestelį Bormio. Ten yra puikus terminių pirčių kompleksas Bagni Vecci, kur 1493 m. lankėsi pats Leonardas da Vinčis.



Teko lankytis kituose Italijos kalnų kurortuose? Parašyk įspūdžius el.p. daiva@zigzag.lt.

2010 m. spalio 14 d., ketvirtadienis

III dalis. Kelionės po Amerikos „laukinius“ Vakarus įspūdžiai

JAV. Monumentų slėnisMonumentų slėnis



Stiprus vėjas sukėlė smėlį palei uolas, Bluff skendi migloje. Išvykstame į Monumentų slėnį (Monument Valley), esantį tarp Jutos ir Arizonos valstijų. Mums išvažiavus iš smėlio miglos, stebiuosi kalnų formų ir spalvų įvairove: aštriabriaunėmis viršūnėmis pasipuošę uolos transformuojasi į kanjonais išvagotas plokštikalnes, o balsvą akmens ir smiltainio atspalvį keičia rusvai rudas. Keista atrodo rusvos spalvos žemė, tarytum prisėta žalsvų į aukštos žolės kuokštus panašių krūmelių – navajo indėnų žemė. Stačią įkalnę mašina įveikia tik antru bėgiu. Išnirę iš rusvo akmens uolose iškirsto koridoriaus, dešinėje pamatom Dievų slėnį (Valley of the Gods) su į piramides panašiomis uolomis. Važiuojam Žąsų kaklų pavadinimo valstybinės reikšmės parku (Goosenecks State Park) palei ryškiai mėlyno vandens ežerą.



JAV. Meksikietiška kepurė. JutaApmaudu, kad dėl sukelto smėlio blausiai matosi paslaptingoji Meksikietiškos skrybėlės (Mexican hat rock) uola, tokį pavadinimą turi ir šalia esantis miestelis. Atrodo, lyg visa ši smėlio, molio ir akmens pilna žemė – ištisas statybinių žaliavų ir naftos telkinys. Palei greitkelį nepaliaujamai vyksta kasimo ir naftos gavybos darbai. San Juan upė tai netikėtai išnyra, tai vėl pasislepia tarp kalnų, pratekėdama jų tarpekliais. Įvažiuojam į tarp Jutos ir Arizonos valstijų esantį Monumentų slėnį (Monument Valley). Už turistų aptarnavimo centro – žemė tarytum prasmenga, apačioje visu savo gražumu atsiskleidžia Monumentų slėnis. Tai gigantiškas slėnis su tūkstantmečiais vėjo ir vandens formuotu smiltainiu. Atrodo, lyg jis būtų pripildytas daugybės milžiniškų figūrų: gali įžiūrėti viduramžių pilis arba milžinų figūras. Deja, vėjo įsuktas smėlis viską skandina migloje. Užeiname į suvenyrų parduotuvę. Čia galima įsigyti įvairiausių navajo dirbinių. Neįprastos akiai gausiai plunksnomis išpuoštos medinės statulėlės, vaizduojančios žmones šokio judesy arba imituojančius gyvūnus, saviti ir dirbiniai iš molio bei kilimų raštuose įkomponuotos geometrinės figūros.



Ryškiaspalviai Zion parko kalnai



Arizonos valstijos Vaivorykštės plynaukšte (Rainbow Plateau) važiuojam iki Page miesto, prisišliejusio prie dirbtinio Powell ežero. Tai beveik 300 kilometrų ilgio ežeras, atsiradęs užtvenkus San Juan ir dar keletą kitų upių. Pakeliui - rusvais ir mėlynais vienaukščių ir dviaukščių namų stogais šviečiantis Kayenta miesčiukas ir plynaukštės už jo. Įsisiautėjus smėlio audrai, sunku įžiūrėti pakelės ženklus, o svarbu nepravažiuoti kelio Nr. 98. Pradeda lyti, valytuvai vos spėja valyti šlapio smėlio dribsnius nuo mašinos lango. Pilkai rusvi debesys irgi atrodo pilni smėlio. Pagaliau, jie lieka už mūsų! Važiuojam pro apvaliais it vientisą girliandą sudarančiais įdubimais paženklintus akmens kalnus. Neįtikėtina, kad žmogaus rankos prie šios kalnų ornamentikos neprisidėjo. Pravažiuojam panašias į piramides uolas. Toliau – tyrlaukiai, matosi sodybos ir smėlynėje besiganantys arkliai. Kylant į kalnus, lietus virsta sniegu ir netgi pradeda pustyti! Keista, beveik visiškai nesimato paukščių! Kartas nuo karto gali pamatyti tiesiog perskeltą kalną – taip įspūdingai išsiraizgę kanjonai. Leisdamiesi nuo tarytum sulipdytų iš atskirų plokščių spalvoto akmens kalnų, pasiekiam įsiterpusį tarp jų Page.



Iš Page Juta važiuojame per Vermilion uolyną (Vermilion cliffs). Pats pavadinimas sako, kad turėtume išvysti ryškiai raudono akmens uolas. Ir tikrai, netrukus įvažiuojame į ruda, oranžine, bordo spalvomis nuspalvintą uolyną, už kurio prasideda unikalus, net 593 kvadratinių kilometrų plotą užimantis Zion nacionalinis parkas (Zion National Park). Esame rusvos, baltos, gelsvos, žalsvos spalvų ir jų atspalvių akmens kalnų apsupty. Kanab miestelis, su rusvo akmens senais ir originaliais namais tarytum papildo gamtovaizdį ir nukelia į kaubojiškus laikus. Kalninės pušys ir kedriniai, atrodo, tarytum dygtų tiesiai iš akmens. Kanjonai stulbina savo formų įvairove. Didžiausiu iš jų teka Virgin upė, kurios žaliame tarp stačių kalnų įsiterpusiame slėnyje užuovėją seniau rasdavo vietinės indėnų gentys. Pravažiuojam beveik 2 kilometrų ilgio tuneliu. Stebina asfalto spalva – ji rausva. Kai kurie kalnai atrodo lyg būtų apjuosti metalo juostom, o kai kurie – tarsi išvagoti linijomis ir kreivėmis, lyg norint juose nubrėžti savotiškas geometrines figūras. Už kiekvieno posūkio atsiveria vis kitoks kalnų paveikslas. Išvažiuojam iš Zion pro dailius La Verkin, Hurricane, Leeds miestelius. Dar ilgai akyse matau ryškiaspalvius Zion kalnus, palikusius man patį didžiausią įspūdį iš visko, kas buvo pamatyta Amerikoje.



JAV. Las VegasŽodis „Las Vegas“ ispaniškai reiškia „pievos“



Pasiekus Nevadą, kalnų kontūrai tampa aptakesni, nebelieka Zion spalvų. Važiuojame skurdokais krūmokšniais apaugusia ir balto smėlio plotais išmarginta žeme. Netrukus pilkai rudų kalnų slėnyje atsiveria didžiausio Nevados miesto Las Vegas panorama. Kalnų viršūnėse boluoja sniegas, aplink vyksta žemės kasybos darbai. Las Vegas nustebina vasariška šiluma.



Ispanų tyrinėtojai 19 amžiuje aptiko tarp kalnų žalią slėnį. Vėliau jame buvo pastatytas mormonų fortas, kuriame apsistodavo aukso ieškotojai. Nors oficialiai Las Vegas paskelbtas miestu 1911 metais, tačiau tikra jo plėtra prasidėjo 1931 metais. Tada įsigaliojo azartinius žaidimus Nevadoje įteisinęs įstatymas ir buvo pradėta statyti gigantiška Huverio užtvanka (taip pavadinta JAV prezidento Herbert Hoover garbei) ir hidroelektrinė per El Dorado kalnų Juoduoju kanjonu tekančią Colorado upę. Statybos darbai buvo baigti 1936 metais.



Einame pėstute apžiūrėti miesto. Gatvėse daugybė įvairių skulptūrų, spalvingų architektūrine prasme ir spalvine gama statinių - didžiulių viena prie kitos prisišliejusių parduotuvių, viešbučių, į kuriuos įėjęs jautiesi tarytum patekęs į atskirą miestą mieste. Toks įspūdis, kad kiekviename pastate yra ir kazino. Išsiskiria gigantiški Ceasors, Palace, Miraže, Belagio viešbučių – kazino kompleksai. Matau Disneilendo pasakų ir Eifelio bokštų, Egipto piramidžių, sfinksų, Amerikos laisvės statulos kitų pasaulio žymių statinių kopijas. Pagrindinę miesto gatvę kirsti galima pereinant ją viadukais, ant kurių nuo šaligatvio užkelia eskalatorius. Yra ir laiptai norintiems pajudėti. Visa pagrindinė gatvė apsodinta palmėmis. Pažvelgti į miestą galima iš viršaus, skrendant malūnsparniu, sėdint atrakcionų parko traukinuke arba paprastame traukinyje, važiuojančiame aukštai virš gatvių iškeltais bėgiais. Įėjus į Cezario (Ceasors) rūmus, galima tapti spektaklio dalyviu, nes kas valandą pradeda judėti ir kalbėti salėje esančios Romos didikų skulptūros. Visą šį šou apvainikuoja Cezario kalba. Įspūdį paliko dirbtinio ežero fontanų šou, skambant muzikai. Daugybė kičo, tortus primenantys pastatai, nuobodžiaujantys žmonės aplink pradeda varginti. Nustebino vaizdai miesto pakraštyje: tiesiog ant šaligatvių palapinėse gyvena žmonės!



JAV. Didysis KanjonasDidysis Kanjonas



Iš Las Vego važiuojam Didžiojo Kanjono (Grand Canyon) link. Pakelės viešbučių-kazino reklamos kviečia juose apsigyventi už 19,95 dolerio! Kopiant ir leidžiantis nuo kalnų netikėtai prieš akis išdygsta gigantiškas statinys – Huverio užtvanka ir neįtikėtinai žydro vandens Mead ežeras. Jau įpusėtas statyti milžiniškas tiltas, jungiantis kalnus skirtingose Juodojo kanjono pusėse. Kalno viduje įrengti garažai, skulptūros prie hidroelektrinės vaizduoja čia dirbusius žmones – pagarba jiems. Toliau keliaujame kalnuotąja Arizona pro Kingman, Seligman, Williams miestelius, o už Tusayan miesčiuko sukame 90 laipsnių kampu. Įvažiuojam į Didžiojo Kanjono nacionalinį parką. Keisčiausia, kad kelias eina lyguma, sunku patikėti, kad neužilgo žemė smigs žemyn. Apsistojame prie pušyno prisišliejusiame Grand Canyon miestelyje.



JAV. Vienas iš Didžiojo Kanjono tarpekliųSkubame pamatyti Didyjį kanjoną, saulei leidžiantis. Net neįtariau, ką neužilgo išvysiu – žemė tarytum suplyšta ir atsiveria, apačioje – kalnai ir kanjonai viename gigantiškame darinyje. Saulė uolas nudažo ryškių spalvų gama, kurią paįvairina šešėlių žaismas tarp įvairių savo formomis ir akmens sluoksniais kalnų. Pradedi abejoti, ar vis dar esi planetoje, vadinamoje Žeme. Iš tiesų, ne veltui Didysis Kanjonas įtrauktas į 7 natūralių pasaulio stebuklų (tarp jų - Everesto kalnas Nepale, Viktorijos kriokliai Zambijoje/Zimbabvėje, Australijos Didysis barjerinis rifas, Šiaurės pašvaistės, Paricutin vulkanas Meksikoje ir Rio de Žaneiro uostas Brazilijoje) sąrašą. Kanjonas gigantiškas, jo ilgis siekia 446 kilometrus, o plotis - net 29 kilometrus. Senais laikais jame gyveno indėnų gentys, o naujakuriai apie jį sužinojo tik po pilietinio karo. Oras vaiskus, puikiai matosi kitas kanjono kraštas ir lygumos, prasidedančios už jo! Aplink - beribė erdvė, prieš akis atsiveria vis kiti kanjono kalnų ir uolų kontūrai, paįvairinti skulptūras primenančiais medžių sausuoliais. Keliu, besiremiančiu į stačias tarpeklio sienas, galima nusileisti iki dugne vingiuojančių keliukų (pusantro kilometro žemyn). Tačiau pamačius grįžtančių iš apačios žmonių išsekusius iš nuovargio veidus, praėjo noras tą daryti.



Srauniosios Colorado upės iš čia nesimato, ji teka palei pietinį kanjono kraštą. Kanjoną galima apžiūrėti einant palei jį pėstute arba važiuojant nuo vienos iki kitos apžvalgos aikštelės autobusu. Žalias, mėlynas ir raudonas autobusai apsuka skirtingo dydžio ratą, važiavimo jais mokestis yra įskaičiuotas į parko bilieto kainą.



Nijolė Daujotienė

2010 m. spalio 4 d., pirmadienis

Nemokamos lankytinos vietos Londone



Turistai LondoneJei pritariate posakiui „Geriausi dalykai gyvenime yra nemokami“, tuomet jums tikrai reikia apsilankyti Londone. Pateikiame sąrašą puikių galerijų, muziejų ir kitų vietų, kurių lankymas yra nemokamas, tad galėsite sutaupyti kelis svarus ilgai svajotam Brodvėjaus pasirodymui ar dar vienai pintai alaus. Tad įsigykite pigius lėktuvo bilietus ir pirmyn ;)






























Tate Britain, LondonasTate Britain

Angliško meno namai nuo 1500 m. iki šių dienų.

Millbank, London SW1P 4RG

Taip pat nemokamai aplankykite ir Tate Modern (išskyrus didžiąsias parodas).
Museum of LondonLondono muziejus (Museum of London)

Vienas didžiausių pasaulio muziejų apie urbanizacijos istoriją, pateikiantis daugiau kaip 2 milijonus eksponatų, pasakojančių modernaus Londono raidą nuo 1666 m. iki šių dienų.

London Wall, London EC2Y 5HN
Londonas, National Portrait Gallery.jpgNacionalinė portretų galerija (National Portrait Gallery)

Nuo 1856 m. galerijoje eksponuojami žymių Anglijos vyrų ir moterų portretai. Galerijoje galima pamatyti virš 16 000 paveikslų nuo XVI a. iki šiandien.

St Martin’s Place, London WC2H 0HE
Londonas, The British MuseumBritų muziejus (The British Museum)

Muziejuje pateikiami 7 milijonai eksponatų, iliustruojančių kultūros istorijos raidą.

Great Russell Street, London, WC1B 3DG
Londonas, The Photographers’ GalleryFotografų galerija (The Photographers’ Gallery)

Tai didžiausia vieša galerija, skirta fotografijos menui Londone. Nuo šiuolaikinių talentų iki žymiausių istorijoje fotografų darbų.

16-18 Ramillies St, London W1F 7LW
Londonas, Victoria and Albert MuseumViktorijos ir Alberto muziejus (Victoria and Albert Museum)

Muziejuje sukaupta 3000 m. senumo artefaktų iš didžiausių ir turtingiausių pasaulio kultūrų. Lankytojams pateikiama daugiau kaip 1 mln. keramikos, mados, baldų, stiklo, metalo dirbinių, tapybos darbų, fotografijos, atspaudų, skulptūros, tekstilės eksponatų.

Cromwell Road, London SW7 2RL
Londonas, Museum of Childhood at Bethnal GreenVaikystės muziejus (Museum of Childhood at Bethnal Green)

Tai yra Viktorijos ir Alberto muziejaus dalis. Šiame muziejuje eksponuojamos garsiausios pasaulyje lėlių, lėlių namų, žaidimų, žaislų, vaikiškų kostiumų ir baldų kolekcijos. Pateikiama vaikystės istorija nuo XVI a. iki šių dienų, taigi kiekvienas lankytojas atras įdomių dalykų.

Cambridge Heath Road, London E2 9PA
Imperial War Museum LondonKaro muziejus (Imperial War Museum London)

Lankytojams pateikiami I ir II pasaulinių karų ginklai bei transporto priemonės.

Lambeth Road, London SE1 6HZ
Londonas, The Woman’s LibraryMoterų biblioteka (The Woman’s Library)

Tai kultūros centras, kuriame pateikiama didelė Anglijos moterų istorija.

London Metropolitan University, 25 Old Castle Street, London E1 7NT
Londonas, The Wallace CollectionThe Wallace Collection

Tai nacionalinis muziejus istoriniame Londono miesto name. Lankytojai gali apžiūrėti XVIII a. prancūzų tapybos darbus, baldus, interjerą, porcelianą ir ginklus.

Hertford House, Manchester Square, London W1U 3BN
Londonas, Bank of England MuseumAnglijos banko muziejus (Bank of England Museum)

Šiame muziejuje pateikiami eksponatai, pasakojantys banko istoriją – nuo įkūrimo 1694 m. iki jo vaidmens šių dienų ekonomikoje. Įdomioje ekspozicijoje pateikiami įvairiausi banknotai ir originalūs aukso luitai.

Threadneedle Street, London EC2R 8AH
Londonas, Bayswater Road ArtistsBayswater Road menininkai (Bayswater Road Artists)

Didžiausia meno dirbinių paroda po atviru dangumi, kiekvieną sekmadienį eksponuojama šalia Hyde parko ir Kensingtono sodų tvoros. Daugiau nei 1,5 km ilgio ekspozicijoje galima ne tik apžiūrėti daugiau nei 100 autorių darbų, bet ir įsigyti.

Bayswater Road, London W2
Londonas, Sir John Soane’s MuseumSero John Soane's muziejus (Sir John Soane’s Museum)

Architekto sero John Soan namai, muziejus ir biblioteka atviri lankytojams nuo XIX a. pr.

13 Lincoln’s Inn Fields, London WC2A 3BP
Londonas, British LibraryBritų biblioteka (British Library)

British Library galima apžiūrėti didelę knygų, manuskriptų, žemėlapių, pašto ženklų, garso įrašų kolekciją. Čia rengiamos laikinos parodos, viešieji renginiai, veikia knygų parduotuvė, organizuojamos ekskursijos.

96 Euston Road, London NW1 2DB
Londonas, Geffrye MuseumGeffrye muziejus (Geffrye Museum)

Geffrye muziejuje galima apžiūrėti tipiškus Anglijos viduriniosios klasės gyventojų namus, kokie jie buvo ir kaip keitėsi nuo XVII a. iki šių dienų. Į kelias sales įėjimas nemokamas.

Kingsland Road, London E2 8EA
Londonas, Kenwood HouseKenwood'o rūmai (Kenwood House)

Atraskite pasaulinio garso Vermerio, Rembranto, Turnerio, Van Daiko meno kūrinių kolekciją, eksponuojamą elegantiškoje viloje Hampsteade. Aplinka atkartoja XVIII a. ir yra mėgstama vasaros koncertų organizatorių.

Hampstead Lane, London NW3 7JR
Londonas, Modern Hall ParkModern Hall parkas (Modern Hall Park)

Žalumos oazė pačioje Pietvakarių Londono širdyje. Tai buvęs elnių parkas, kuriame dabar galima pasigrožėti augančiomis 2000 rožių. Patartina šią vietą lankyti vasarą – nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio, kuomet rožės žydi ir skleidžia nepakartojamą aromatą.

Modern Hall Road, Morden SM4 5JD
Londonas, National Army MuseumNacionalinis kariuomenės muziejus (National Army Museum)

Muziejuje siūloma apžiūrėti visa, kas susiję su drąsiais vyrais bei moterimis, tarnavusiais britų kariuomenėje. Muziejuje atkuriamos karių gyvenimo sąlygos nuo Aženkūro mūšio XV a. iki šių dienų.

Royal Hospital Road, London SW3 4HT
Londonas, National History MuseumNacionalinis istorijos muziejus (National History Museum)

Šiame muziejuje pateikiama daugiau nei 70 mln. įvairių eksponatų, susijusių su mūsų planetos raida. Nuo dinozaurų iki deimantų, nuo žemės drebėjimų iki skruzdėlių – neaprėpiama Žemės istorija, dabartis ir ateitis.

Cromwell Road, London SW7 5BD
Londonas, Courtauld Institute GalleryCourtauld'o instituto galerija (Courtauld Institute Gallery)

Eksponuojami žymiausių Anglijos impresionistų darbai, tarp kurių ir Botičelio, Tiepolo, Rubenso ar Goja kūriniai. Taip pat čia galima apžiūrėti Monė paveikslą „Baras Folies Bergere“, Van Gogo „Autoportretą su aprišta ausimi“, Renuaro „La Loge“.

Courtauld Institute of Art, Somerset House, Strand, London WC2R ORN
Londonas, National GalleryNacionalinė Galerija (National Gallery)

Galerijoje eksponuojama viena didžiausių ir garsiausių meno kūrinių kolekcija visoje Europoje. Eksponuojami 2300 žymiausių Vakarų Europos tapytojų darbų nuo 1250 m. iki 1900 m.

Trafalgar Square, London WC2N 5DN
Londonas, National Maritime MuseumNacionalinis jūrų muziejus (National Maritime Museum)

Muziejuje saugomi svarbiausi Didžiosios Britanijos laivybos eksponatai, galintys atspindėti šio amato svarbą šalies istorijai. Muziejus turi didžiausią pasaulyje marinistinės (vaizduojančios jūrą) tapybos kolekciją, kurią sudaro žymiausių XVII–XX a. dailininkų marinistų darbai. Parodos dažnai pasipildo, keičiasi, keliauja po pasaulį. Lankytojai priimami nemokamai, tačiau esant ypatingoms trumpalaikėms parodoms jas gali ir apmokęstinti.

Romney Road, London SE10 9NF
Londonas, Queen‘s HouseKaralienės Rūmai (Queen‘s House)

Pirmasis architekto Palladio stiliaus pastatas Anglijoje (1635 m.). Elegantiškas interjeras su daugybe puikių paveikslų, įspūdingi tulpėmis dekoruoti laiptai ir didysis holas.

Romney Road, London SE10 9NF
Londonas, Royal Air Force MuseumKarališkųjų oro pajėgų muziejus (Royal Air Force Museum)

Susipažinkite su aviacijos istorija ir raida padedami šiuolaikinių simuliatorių, filmų, teminių restoranų, suvenyrų parduotuvėlių ir kt. Linksma, nemokama ir nuostabi diena visai šeimai garantuota!

Hendon, London NW9 5LL
Londonas, Royal Observatory GreenwichGrinvičo parkas (Greenwich Park)

Grinvičo parkas įsikūręs ant kalvos, nuo kurios atsiveria puiki panorama. Parkas yra viena iš lankomiausių Londono vietų. Galėsite netgi užlipti ant nulinio dienovidinio! Čia įsikūrę net keletas lankytinų objektų, iš kurių didžioji dalis yra nemokami. Beje, kitais metais čia vyks dalis Londono vasaros olimpiados renginių.

Iš tolo nuo Karalienės namų ant observatorijos pastatų stogo matyti ryškiai raudonas rutulys - Grinvičo laiko rutulys (The Greenwich Time Ball). Tai pirmasis laikrodis, ant observatorijos stogo užkeltas 1833 m. Pagal šį rutulį XIX a. pirmoje pusėje Temzėje prisišvartavę jūreiviai ir Londono sičio laikrodininkai nustatydavo laikrodžius bei chronometrus. Rutulys iki šiol kiekvieną dieną išmuša 13 valandą kildamas į stiebo viršų,o tiksliai 13.00 valandą nukrisdamas į pradinį tašką – garsus stuktelėjimas į stogą beveik du šimtmečius praneša išmušus valandą po vidurdienio. Jei jums pasiseks apsilankyti Grinvičo parke apie vidurdienį, nepraleiskite šio reginio.



Grinvičo parką galima pasiekti keliais būdais: visuomeniniu transportu (autobusais bei metro), iš miesto centro Temze atplaukti kruiziniu laivu bei iš vieno upės kranto į kitą pereiti pėsčiųjų tuneliu po upe.

Greenwich Park, London SE10 9NF
Londonas, Science MuseumMokslo muziejus (Science Museum)

Norite į tokią vietą, kur bet kokio amžiaus žmogui būtų nenuobodu ir įdomu? Tuomet jums patiks Londono Mokslo muziejus ir jo siūlomos pramogos su IMAX kino teatru, simuliatoriais, specialiomis parodomis ir nuostabiomis kolekcijomis.

Exhibition Road, London SW7 2DD
Londonas, BritRailNenorintiems apsiriboti Londonu, o trokštantiems susipažinti ir pamatyti Angliją, Škotiją ar visą Jungtinę Karalystę, siūlome rinktis kelionę traukiniais. Galima rinktis BritRail Pass, kurie yra kelių tipų – suteikiantys galimybę laisvai keliauti po Londoną ir jo apylinkes (Oksfordą, Cantebury, Cambridge, Salisbury, Brightoną ir kt.), visą Angliją arba po Didžiosios Britanijos šalis (Angliją, Škotiją ir Velsą) bei Airiją.


Jei žinai dar vietų Londone, kuriose apsilankyti galima nemokamai, parašyk daiva@zigzag.lt.
Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More